>
SIK SORULAN SORULAR

SIK SORULAN SORULAR

Matkap bileme makinalarında hem hava çeliği matkap uçlarını hem de karbür matkap uçlarını bileyebilir miyim ?

Evet ..... Matkap bileme makinalarında 2 değişik tipte bileme taşı kullanılır . Borazon veya CBN denilen taş kullanırsanız Hava Çeliği ( İngilizcesi HSS ) matkap uçlarını bileyebilirsiniz . Elmas ( İngilizcesi Diamond ) taş kullanırsanız Karbür ( İngilizcesi Carbide ) matkap uçlarını bileyebilirsiniz .

Freze bileme makinalarında hem hava çeliği freze uçlarını hem de karbür freze uçlarını bileyebilir miyim ?

Evet ..... Freze bileme makinalarında 2 değişik tipte bileme taşı kullanılır . Borazon veya CBN denilen taş kullanırsanız Hava Çeliği ( İngilizcesi HSS ) freze uçlarını bileyebilirsiniz . Elmas ( İngilizcesi Diamond ) taş kullanırsanız Karbür ( İngilizcesi Carbide ) freze uçlarını bileyebilirsiniz.

Borazon ( CBN ) bileme taşıyla Hava çeliği matkap bilemem gerekirken yanlışlıkla Elmas matkap ucu biledik . Sorun olur mu ?

Olur tabi.... Bileme taşınız artık kullanılamaz hale gelmiştir . Geçmiş olsun . Yeni bir bileme taşı almanız gerekir.

( XPS16 ) Hizalama ve Hassasiyet : Makinem yeni olduğu zamanki kadar hassas değil, bu neden oluyor?

Hassasiyette bir azalma hissediyorsanız, bir vakum sistemi takarak, normalde mümkün olandan çok daha uzun süre hassasiyetini korumasını sağlayabilirsiniz. Darex makineleri mümkün olan en dayanıklı malzemeden yapılmış olmasına rağmen, aşınması mümkündür. Önce makinenizi basınçlı hava kullanarak iyice temizleyin. Bu sorununuzu çözmezse başka seçenekleri araştırmak için Darex Türkiye müşteri hizmetlerine ( Tepe Teknoloji Ticaret ) başvurun.

( XPS16 ) Hizalama ve Hassasiyet : Hizalama Drill Doctor markasındaki gibi görünüyor , neden onun gibi çalışmıyor?

Çünkü ürünler , farklı kullanım alanları düşünülerek tasarlanmıştır ; makinelerin çalışmaları farklı hedeflere ulaşmak üzere farklı

( XPS16 ) Mandren Sorunları : Mandren çeneleri doğru şekilde oturmuyor , nasıl düzeltebilirim ?

Mandren sıkma topuzunu , matkap ucunu mandrenden çıkaracak kadar gevşetin.  Avuç içini kullanarak, çeneleri üst taraflarından hafifçe aşağıya doğru itin ve çeneler yuvalarında dibe oturana kadar itmeye devam edin. Şimdi çeneler ilerleyip matkap ucunu eşit olarak sıkacaktır. Mandren, kullanıma hazırdır. Her matkap ucu bilediğinizde bu adımları

( XPS16 ) Mandren Sorunları : Mandren matkabı doğru şekilde kavramıyor , ne yapmalıyım ?

Matkabı çıkarın ve mandren çenelerinin düzgün oturduğundan emin olmak için mandrenin içine bakın. Oturmamışlarsa mandren sıkma topuzunu , matkap ucunu mandrenden çıkaracak kadar gevşetin. Avuç içini kullanarak , çeneleri üst taraflarından hafifçe aşağıya doğru itin ve çeneler yuvalarında dibe oturana kadar itmeye devam edin. Şimdi çeneler ilerleyip matkap ucunu eşit olarak sıkacaktır. Mandren , kullanıma hazırdır. Her matkap ucu bilediğinizde bu adımları yinelemeniz gerekebilir. Mandreninizi , içine basınçlı hava püskürterek iyice temizleyin , bunu periyodik olarak yapmak gerekir çünkü içinde tane birikebilir .

( V290 ) Motor sorunları : Motoru neden kendim değiştiremiyorum ?

Darex V290 Modelinde disk yüksekliği doğru matkap geometrisi elde etmek açısından önemlidir. Her makine farklıdır , bu yüzden yüksekliği lazerler kullanarak ayarlıyoruz. Yeni bir motor takıldığında , hassasiyeti sağlamak için bu lazerleri kullanarak yüksekliğin sıfırlanması gerekir , bu yüzden ayar yapmamız için makineyi bize göndermelisiniz .

( V290 ) Uç çaprazlığı ( point splitting ) problemleri : Nasıl ayar yaparsam yapayım matkabımın uç çaprazlığı

doğru olmuyor. Ne yapmalıyım ?

( V290 ) Uç çaprazlığı ( point splitting ) problemleri : Çapraz uç bileyicim ( point splitter ) matkabı doğru çaprazlıkta bilemiyor , bu sorunu nasıl çözerim ?

Öncelikle uç çaprazlama derinliğini , çaprazlama ağzının altındaki kolu hareket ettirerek ayarlayın ; bu şekilde sorunun çözülmesi gerekir. Makinedeki kol gevşerse , kolu yeniden ayarlamak gerekir. Bunu yapmak için önce bir matkabı hizalayın , bileyin ve mandrende bırakın , sonra çaprazlama ağzının üst kısmındaki kırmızı halkayı çıkarın. Şimdi matkabınızı çapraz bileyin , matkap fazla çaprazlanırsa parmaklarınızı çapraz uç bileme ağzının içine koymalısınız ( makinenin fişten çekilmiş olduğundan emin olun ) ve ağzın içindeki somunu sola , saat dönüş yönünün tersine çevirin. Matkap az çaprazlanırsa , çaprazlama ağzının içindeki somunu sağa , saat dönüş yönüne çevirin. Küçük bir ayar yaptıktan sonra matkabınızı yeniden hizalayın ve bileyin , ardından tekrar çapraz bileyin. Çaprazlama hala yanlışsa , matkap doğru olarak çaprazlanana kadar somunda küçük ayarlamalar yapmaya devam edin. Somun doğru konuma ayarlandığında çapraz uç bileme ağzının altındaki kolu merkeze götürün ve kırmızı halkayı yerine takın. Bu işlemle ilgili sorunlar yaşıyorsanız lütfen yardım için Darex Türkiye müşteri hizmetlerini arayınız. Makinenizi 2004'ten önce aldıysanız taban dökümü eğri olabilir , bu durumda Darex Türkiye müşteri hizmetlerini arayarak değiştirme talebinde bulunun.

( V290 ) Uç çaprazlığı ( point splitting ) problemleri : Çapraz bilenmiş uçta negatif eğim açısı ( rake ) oluşuyor , bunu nasıl düzeltebilirim ?

Bu sorunun nedeni makinenin tasarımıdır , yüksek hız çeliği matkaplar yine işlevlerini doğru şekilde yerine getirecektir , ancak kobalt ya da kalın özlü ( web ) matkapları , bu sorundan dolayı Darex V290 ile bilemeyi tavsiye etmiyoruz.

( V290 ) Serbest Açı ( Relief angle ) : Matkabımdaki kesici ağız serbest açısı ( relief angle ) yanlış . Ne yapabilirim ?

Kesici ağız serbest açısını ( relief angle ) ayarlamak için hizalama kolunu kullanın. Kolu artı tarafa doğru hareket ettirmek serbest açıyı ( relief ) arttırır , eksi tarafa hareket ettirmek serbest açıyı ( relief ) azaltır. Farklı matkaplarda aynı serbest açıyı ( relief  )elde etmek için farklı ayarlar gerekebilir , matkabınız için doğru olan ayarı bulmak için biraz deneme yapmak gerekebilir. Unutulmamalıdır ki matkaplar bilendikçe öz büyüklüğü değişir , bunu telafi etmek için ayarları yeniden yapmak gerekebilir.

( V290 ) Serbest Açı ( Relief angle ) : Neden matkapta serbest açı ( relief angle ) elde edemiyorum ?

Serbest açı ( relief ) ayarlarınıza küçük ayarlamalar yaparak matkap üzerindeki etkisini kontrol edin. Sorun devam ederse , tavsiye için Darex Türkiye müşteri hizmetlerine başvurun.

Nakliye ve sipariş : Darex siparişim nasıl sevk edilecek ?

 İstanbul içindeki siparişler Darex Türkiye tarafından işyerinize teslim edilir ve eğitim de verilir . Diğer şehirlerdeki Darex siparişleri sizin anlaşmalı olduğunuz kargo şirketleri vasıtasıyla sevk edilir. Eğer farklı bir nakliye istiyorsanız bunu sipariş verirken mutlaka belirtin.

Kullanma kılavuzu sipariş etmem gerekiyor ne yapmam lazım ?

0.216.471.00.99 numarayı arayarak 10 $ bedelle yeni bir kullanma kılavuzu sipariş edebilir ya da ücretsiz olarak web sitemizden indirip yazdırabilirsiniz.

Nakliye ve sipariş : Makinem kargoda hasar görmüş , bunu nasıl giderebilirim ?

Lütfen öncelikle kargo şirketi ile irtibat kurun . Sorumluluk kargo şirketindedir. Darex Türkiye ile irtibata geçin , en kısa sürede nakliyeden kaynaklanan hasarın onarımı için gerekli yardımlar yapılacaktır .

( XT3000 ) Ataşman Sorunları : Merkezi uç bileme ( brad point ) ataşmanını kullanarak doğru serbest açı ( relief ) elde edemiyorum , sorun nedir ?

Merkezi uç bileme ( brad point ) ataşmanını kullanarak serbest açı ( relief ) sorunu yaşıyorsanız ŞUNLARI aklınızda bulundurun : Merkezi bilenmiş uç ( brad point ) ataşmanı kullanarak kesici ağız serbest açısı ( relief ) ayarı yaparken gösterilenin tersi yöne doğru ayarlamanız gerekir. Örneğin , serbest açıyı ( relief ) arttırmak istiyorsanız negatif tarafa doğru ayarlayın , serbest açıyı ( relief ) azaltmak istiyorsanız ayarı artı tarafa doğru hareket ettirin .

( XT3000 ) Matkap Sorunları : Matkabın ucunda talaş birikiyor , sorun nedir ?

Çapraz bileme ( split ) açısını arttırın ve matkabı yeniden bileyin ; bunu yaparken ayarı azar azar değiştirin. Sorun devam ederse , tavsiye için Darex Türkiye'ye başvurun .

( XT3000 ) Delik Sorunları : XT3000 ' de bileme yaptıktan sonra matkabım olması gerekenden büyük delik deliyor . Ne yapabilirim ?

Bunun çeşitli nedenleri olabilir : Matkabınızın eğriliğini kontrol edin ; en küçük eğilme bile olması gerekenden büyük delikler

( XT3000 ) Motor sorunları : XT3000 cihazım çalışmıyor , sorun nedir ?

Önce makinenin 220 Volt elektrik olan bir prize takılı olduğundan emin olun. Sonra acil durdurma butonunun basılı olup olmadığını kontrol edin , basılı ise serbest bırakın.  Acil durum butonunu serbest bırakmakta sorun yaşıyorsanız , butonun somunu gevşemiş ve yanlış konuma gelmiş olabilir.

( XT3000 ) Motor sorunları : Makinemin motoru çalışırken durdu , şimdi ne yapmalıyım ?

Önce makinenin 220 Volt elektrik olan bir prize takılı olduğundan emin olun. Makineniz doğru şekilde prize takılı ve hala dönmüyorsa dahili kablo bağlantılarını kontrol edin ve çalıştıklarına emin olun. Hala bir sorun varsa en kısa sürede Darex Türkiye müşteri hizmetlerine başvurun.

( XT3000 ) XT makinem Hizalamada , Bileme fikstüründe ve Çapraz Uç Bileme Ağzında 118° ' ye ayarlı ve matkabımın uç kısmı doğru çıkmıyor. Neden ?

Hizalama Ağzındaki ve Çapraz Uç Bileme Ağzındaki lazerle yazılmış 118° ve 135° birbirinden ve gerçek Uç Açısı ayarından bağımsız ayarlardır. Bu rakamlar bir referans noktasını gösterir. Bu ağızları , kabul edilebilir matkap geometrisi elde edebilecek şekilde herhangi bir ayara getirebilirsiniz . Deneyerek öğrenebilirsiniz . Bunlar uç açısı değildir . Yeni modellerde bu rakamlar bulunmamaktadır .

( XT3000 ) Serbest açı ( relief ) ile ilgili sorunlar : XT makinem doğru sırt boşluğunu sağlamıyor , bunu nasıl düzeltebilirim ?

Serbest açıyı arttırın ve matkabı yeniden bileyin. Ayarı azar azar değiştirin. MTO'nuzun kalibre edilmiş olduğunu doğrulayın ve matkabın ucundan aşırı miktarda malzeme kaldırmadığınızdan emin olun. Bileme diskini temizleyin veya değiştirin. Sorunlarınız devam ediyorsa lütfen Darex Türkiye müşteri hizmetlerini arayınız .

Tepe Teknoloji Ticaret

Yedpa Ticaret Merkezi C Caddesi No. 115

Mimar Sinan Mah., Ataşehir – İSTANBUL

Tel.   : +90 216 471 00 99

Faks : +90 216 660 18 07

© 2014 Tepe Teknoloji Ticaret